Pobyt, nieograniczone prawo pobytu w Niemczech i obywatelstwo niemieckie..!!

WITAJ NA FORUM ALMANCAX. WSZYSTKIE INFORMACJE O NIEMCZECH I JĘZYKU NIEMIECKIM ZNAJDZIESZ NA NASZYM FORUM.
    Bajbars
    Uczestnik

    Tematy te są pisane pod różnymi nagłówkami i gubią się w międzyczasie, chciałem je zebrać i uporządkować pod tym nagłówkiem.

    Visum – Wiza: Jest to prawo nadawane przez konsulaty na maksymalnie 3 miesiące.

    Aufenthaltserlaubnis – Prawo pobytu: Jest to prawo pobytu tymczasowego przyznawane przez Urząd ds. Cudzoziemców w Niemczech.

    Unbefristet, Niderlassungserlaubnis – Unlimited Session: dawniej Unbefristet, obecnie znany jako Niderlassungserlaubnis, nieograniczone prawo pobytu

    Deutsche Staatsangehörigkeit, obywatelstwo niemieckie

    Teraz, gdy otrzymałeś wizę w ramach łączenia rodzin i przyjechałeś do Niemiec, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to jak najszybciej, nawet jeśli masz czas, udać się do urzędu ds. cudzoziemców i złożyć wniosek o pobyt – Aufenthaltserlaubnis.

    ..Jeśli Twój małżonek jest obywatelem Niemiec, otrzymasz najpierw pozwolenie na pobyt na 1 lub 2 lata, a następnie ponownie na 1 lub 2 lata, jeśli je przedłużysz. Po ukończeniu łącznie 3 lat masz prawo ubiegać się o nieograniczoną wizę – Niederlassungserlaubnis. Określa to paragraf 28 artykułu 2 ustawy o pobycie.Poniżej zamieszczam link, kto chce może wejść i stamtąd przeczytać wersję niemiecką.

    Połączyć: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/28-familiennachzug-zu-deutschen

    ..jeśli Twój współmałżonek jest obywatelem Turcji, otrzymasz prawo pobytu na 1 lub 2 lata, przy czym okres ten będzie różny w zależności od miasta, aż do ukończenia tych 5 lat. Pod koniec 5. roku możesz ubiegać się o Wiza nieograniczona - Niederlassungserlaubnis, jeśli spełniasz również inne warunki, na przykład 60 miesięcy. Podobnie jak dokonanie wpłat na fundusz emerytalny, czyli bycie zatrudnionym. Warunki te są ustalane przez 9 Stron wymienionych w artykule 2 akapit drugi Ustawy Sesyjnej. Z pozostałymi warunkami można zapoznać się pod linkiem.

    Połączyć: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/9-niederlassungserlaubnis

    – Oczywiście, nawet jeśli Twój współmałżonek jest Niemcem lub Turkiem, jednym z podstawowych warunków jest to, że musisz uczęszczać na kursy integracyjne i odnieść sukces przed uzyskaniem nieograniczonej wizy –


    Przejdźmy do obywatelstwa niemieckiego:

    Artykuły 8, 9 i 10 ustawy o obywatelstwie regulują ogólnie prawo do nabycia obywatelstwa niemieckiego. W związku z tym art. 8 reguluje prawa ogólne, art. 9 reguluje prawa osób pozostających w związku małżeńskim z małżonkiem Niemcem, a art. 10 reguluje prawa pozostałych cudzoziemców, to znaczy tych, których małżonkowie nie są Niemcami lub pozostają w Niemczech sposób.

    .. odpowiednio art. 8 i 9 regulują prawa małżonków. Artykuły te nie piszą nic bezpośrednio związanego z rokiem. ale w praktyce wyszłaś za mąż za Niemca i przyjechałaś do Niemiec.Pod koniec 5 roku masz prawo ubiegać się o obywatelstwo niemieckie, jeśli spełniasz inne warunki. inne warunki, takie jak znajomość języka niemieckiego, przystąpienie do testu na obywatelstwo, posiadanie podstawowych informacji o Niemczech, brak pomocy społecznej i inne.. Linki w tych artykułach załączam poniżej.

    Link do artykułu 8: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,8
    Link do artykułu 9: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,9

    Aplikacja o czasie znajduje się w tym linku: https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml

    Artykuł 10 reguluje prawo do nabycia obywatelstwa niemieckiego dla tych, których małżonkowie są Turkami. zgodnie z tym jednym z warunków jest przebywanie w Niemczech przez 8 lat i spełnienie pozostałych warunków, które są spełnione powyżej dla osób pozostających w związku małżeńskim z małżonkiem Niemcem. Link do tej ustawy załączam poniżej.

    Link do artykułu 10: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,10

    a także pełne prawa pobytu pod tym linkiem:

    https://www.jusline.de/Aufenthaltsgesetz_%28AufenthG%29_Langversion

    Przepisy dotyczące obywatelstwa są również dostępne w tym linku:

    https://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913

    możesz znaleźć.

    Jeśli masz jakieś pytania, możesz je zadać tutaj. Mam nadzieję, że ten temat był pomocny dla tych, którzy tego chcą..

    EL-TURCO
    Uczestnik

    niech Bóg błogosławi twoje ręce..

    Bajbars
    Uczestnik

    niech Bóg błogosławi twoje ręce..

    Dziękuję, mam nadzieję, że nie wyraziliśmy sytuacji błędnie.. Dlatego podałem linki z wiekami.. Jeśli chcesz potwierdzić, możesz to również tam sprawdzić..

    tugce_doerj jest
    Uczestnik

    Dobra robota, dziękuję Baybars. więc mam pytanie, czy to działa tak samo w każdym stanie? Bo tam, gdzie ja jestem, jest osoba, która nabyła obywatelstwo niemieckie i powinna tu mieszkać 8 lat i płacić podatki w 5 lat. Po wykonaniu tego wszystkiego kobieta została obywatelką Niemiec. Kobieta nie jest Turczynką, przyjechała z Wietnamu. może mają inne zastosowanie?

    fuk_xnumx
    Uczestnik

    Tugce, kiedy czytam decyzję, myślę, że wszędzie powinno być tak samo. Osoba zamężna z obywatelem Niemiec musi przebywać w Niemczech przez 3 lata i musi być w związku małżeńskim z obywatelem Niemiec za 2 lata. Pod koniec 5 lat w sumie powstaje prawo do obywatelstwa niemieckiego. https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml  Mówi to samo, co powiedziałem, a reguła 8 lat obowiązuje dla tych, których małżonkowie są obywatelami Turcji.

    Bajbars
    Uczestnik

    Dobra robota, dziękuję Baybars. więc mam pytanie, czy to działa tak samo w każdym stanie? Bo tam, gdzie ja jestem, jest osoba, która nabyła obywatelstwo niemieckie i powinna tu mieszkać 8 lat i płacić podatki w 5 lat. Po wykonaniu tego wszystkiego kobieta została obywatelką Niemiec. Kobieta nie jest Turczynką, przyjechała z Wietnamu. może mają inne zastosowanie?

    Zwykle prawo dotyczące obywatelstwa jest takie samo dla wszystkich cudzoziemców. w tym roku też nie wspomina tam o swoim zawodzie. Wydarzenie 5 lat mija również w artykule 8.
    – Teraz, gdy rok nie mija, czym różnią się prawa obywatelskie osób mających niemieckich małżonków? W praktyce robi to różnicę. Podałem przykład z gminy Düsseldorf. Na oficjalnej stronie gminy jest mowa o 5 latach.

    tugce_doerj jest
    Uczestnik

    Cóż, w każdym miejscu może być inaczej, skoro w decyzji nie podał roku. Kobieta tutaj powiedziała sobie, że 8 lat. I płacił podatki przez 5 lat.

    Otrzymałem wizę na 3 lata w celu łączenia rodzin. Te sury różnią się w innych miejscach dla małżonka obywatela niemieckiego. Wszędzie jest inaczej, nie rozumiałem, więc zniknęło. Jest państwo, każdy w tym stanie utrzymuje porządek według własnego życzenia. Nikt nie jest w stanie nikomu dać jednoznacznej odpowiedzi, gdyż prawo jednego państwa nie ma zastosowania do drugiego państwa. :polityka:

    Bajbars
    Uczestnik

    Cóż, w każdym miejscu może być inaczej, skoro w decyzji nie podał roku. Kobieta tutaj powiedziała sobie, że 8 lat. I płacił podatki przez 5 lat.

    Otrzymałem wizę na 3 lata w celu łączenia rodzin. Te sury różnią się w innych miejscach dla małżonka obywatela niemieckiego. Wszędzie jest inaczej, nie rozumiałem, więc zniknęło. Jest państwo, każdy w tym stanie utrzymuje porządek według własnego życzenia. Nikt nie jest w stanie nikomu dać jednoznacznej odpowiedzi, gdyż prawo jednego państwa nie ma zastosowania do drugiego państwa. :polityka:

    nie patrz, tak nie jest, teraz prawo nie zmienia się w zależności od stanu, są różnice tylko w małych rzeczach, w przypadkach, które dotyczą samych stanów.. bo takie rzeczy jak prawo pobytu i obywatelstwo dotyczą całych Niemiec.. nie ma różnic prawnych w tak dużych sprawach.. więc tylko jedno Jest tylko jedno prawo dotyczące obywatelstwa, prawo pobytu.

    Teraz masz rację, mówisz, że mam przykład przede mną.. tylko prawa obywatelskie osoby, która jest w związku małżeńskim z tym niemieckim małżonkiem, zostały właśnie zwolnione w 2005 r.. być może osoba, o której wspomniałeś, otrzymała obywatelstwo niemieckie w poprzednim okres, zgodnie z nowym prawem, nie jesteś związany warunkiem 10 lat określonym w artykule 8.. jest to już wyraźnie napisane w artykule 9. Artykuł 9 mówi, że każdy, kto spełnia warunki określone w artykule 8 i 9 ma prawo do nabycia obywatelstwa niemieckiego.

    tugce_doerj jest
    Uczestnik

    No cóż, ta kobieta była oczywiście sporo starsza, wydaje mi się, że wizę dostała przed 2005 rokiem, spójrz, nie pytałem jej o to. Wtedy jest to normalne. OK :)

    Bajbars
    Uczestnik

    No cóż, ta kobieta była oczywiście sporo starsza, wydaje mi się, że wizę dostała przed 2005 rokiem, spójrz, nie pytałem jej o to. Wtedy jest to normalne. OK :)

    spójrz, teraz to jest artykuł z Monachium; Dla tych, których małżonkowie są Niemcami, łatwiej będzie o okres napisany prostym językiem;

    Die Ermessenseinbürgerung (§§ 8, 9 StAG)
    Die Ermessenseinbürgerung gilt für bestimmte Ausländergruppen wie zB Ehegatten von
    Deutschen, anerkannte Flüchtlinge, ehemalige deutsche Staatsangehörige itp., die unter
    Erleichterten Voraussetzungen (=kürzeren Aufenthaltszeiten) eingeburgert werden können.
    Für Ehegatten von Deutschen pozłacany in der Regel eine Wartezeit von drei, für anerkannte
    Flüchtlinge von sechs Jahren. 
    https://www.auslaenderbeirat-muenchen.de/publi/staatsang.pdf

    To samo jest napisane na stronie Dortmundu, miejsc Bochum.

    tugce_doerj jest
    Uczestnik

    Rozumiem. Tak czy inaczej, mamy jeszcze kilka lat, aby przyjrzeć się tym posadom, do tego czasu zmieni się to 50 razy bardziej :haha:

    Bajbars
    Uczestnik

    Rozumiem. Tak czy inaczej, mamy jeszcze kilka lat, aby przyjrzeć się tym posadom, do tego czasu zmieni się to 50 razy bardziej :haha:

    `

    Czy masz zamiar zostać obywatelem Niemiec?

    EL-TURCO
    Uczestnik

    Myślę, że niemieckie obywatelstwo nie jest już tak atrakcyjne jak kiedyś.
    - Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, że gdy osoba posiadająca określony rodzaj zatrudnienia zostaje obywatelem Niemiec, umierają zaświadczenia SSK-Baghkur. No cóż, ludzie, wiek emerytalny w Turcji nazywali wiekiem emerytalnym w grobie, o czym nie mieli pojęcia ludzie tutaj, nawet w grobie, ale dopiero wtedy, gdy kość wyschnie (Każdy, kto ma choć odrobinę wiedzy na temat średniego wieku Turcji, zgodzi się ze mną! Nie możemy żyć 85-90 lat jak Niemcy….
    Czy powiedziałeś „oma” do 65-letniej kobiety?
    – 2. Prawo do posiadania nieruchomości w Turcji 8. O ile się nie mylę, jeszcze 5 lat temu cudzoziemcy nie mogli nabywać nieruchomości w Turcji, wstrzymano sprzedaż domów – może weszło nowe prawo, nie wiem wiele na ten temat.
    -Jest inna strona tego świata, ludzie chcą być chowani tam, gdzie się urodzili (przynajmniej ja).
    – Nawet gdybym miał 4 niemieckie paszporty, nie potrzebowałbym paszportu, w którym z tysiąca kilometrów byłoby widać, że jestem Turkiem…
    –Przebieg pociągu wcale nie jest zły.Jeśli nam się poszczęści, nie byłoby źle spędzić w pociągu letnie życie w wieku 50-60 lat.. Czy przyjedziemy jeszcze raz, pozwólcie mi sprzedać matkę świat...
    to mój pomysł.

    Bajbars
    Uczestnik

    Myślę, że niemieckie obywatelstwo nie jest już tak atrakcyjne jak kiedyś.
    - Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, że gdy osoba posiadająca określony rodzaj zatrudnienia zostaje obywatelem Niemiec, umierają zaświadczenia SSK-Baghkur. No cóż, ludzie, wiek emerytalny w Turcji nazywali wiekiem emerytalnym w grobie, o czym nie mieli pojęcia ludzie tutaj, nawet w grobie, ale dopiero wtedy, gdy kość wyschnie (Każdy, kto ma choć odrobinę wiedzy na temat średniego wieku Turcji, zgodzi się ze mną! Nie możemy żyć 85-90 lat jak Niemcy….
    Czy powiedziałeś „oma” do 65-letniej kobiety?
    – 2. Prawo do posiadania nieruchomości w Turcji 8. O ile się nie mylę, jeszcze 5 lat temu cudzoziemcy nie mogli nabywać nieruchomości w Turcji, wstrzymano sprzedaż domów – może weszło nowe prawo, nie wiem wiele na ten temat.
    -Jest inna strona tego świata, ludzie chcą być chowani tam, gdzie się urodzili (przynajmniej ja).
    – Nawet gdybym miał 4 niemieckie paszporty, nie potrzebowałbym paszportu, w którym z tysiąca kilometrów byłoby widać, że jestem Turkiem…
    –Przebieg pociągu wcale nie jest zły.Jeśli nam się poszczęści, nie byłoby źle spędzić w pociągu letnie życie w wieku 50-60 lat.. Czy przyjedziemy jeszcze raz, pozwólcie mi sprzedać matkę świat...
    to mój pomysł.

    – Czy wygaśnięcie tych okresów SSK jest pewne? Na przykład moja krewna, prawnik, powiedziała mi, że można policzyć czas pracy w Niemczech w Turcji.Czy jest pewne, że odpowiednio ubijali okresy?
    - Ci cudzoziemcy, jak pan powiedział, do niedawna nie mieli prawa do posiadania nieruchomości w Turcji, ale w ramach unijnych przepisów harmonizacyjnych to zmienili. Umożliwili im posiadanie nieruchomości za pośrednictwem spółki. Teraz jadą żeby to też zmienić. Nie wiem co zrobili, ale mogą też nabyć nieruchomość bez bezpośredniego pośrednictwa firmy. Oczywiście uznaliby to prawo. Na świecie prawo zmienia się raz w tygodniu, w Turcji..

    – Jak wspomniałeś, jest druga strona tego świata, ale trzeba też o tym pomyśleć z tego punktu widzenia, na świecie jest wiele grobów Towarzyszy i Akinci, które nie zostały pochowane we własnej ojczyźnie.. Ja nawet przeczytałem kiedyś, że w sercu Europy, a nawet w środku Niemiec znajdowały się groby najeźdźców.. Oczywiście nie jesteśmy ani Towarzyszami, ani Akinci. :)

    . Poza wymienionymi przez Ciebie zachodnimi warunkami myślę też o tym.. Turcy mieszkający w Niemczech, jeśli zamierzają zostać w Niemczech na dłużej, wszyscy powinni nabyć obywatelstwo niemieckie.. Z punktu widzenia wygody lub trudności.. Żeby stworzyć lobby. O potencjał do głosowania.. Oczywiście zbieramy się pod jednym dachem w Niemczech.Jak realistyczne byłoby dla nas prowadzenie działań, ale..Co najmniej 500.000 2 Ormian we Francji mogłoby skłonić Sarkozy'ego do zrobić, ponad XNUMX miliony Turków mieszkających w Niemczech powinno to zrobić w niemieckim parlamencie. Sposobem na to jest oczywiście przede wszystkim potencjał wyborczy.

    Oczywiście mamy między sobą prawicę i lewicę. Alawici są sunnici, nie są religijni. wspólnota czy nie.. poza tym umiejętność wspólnego działania, ponieważ jesteśmy tak podzieleni we własnej zazdrości, jest jednym z największych problemów, które musimy pokonać.. przynajmniej powinniśmy spróbować pomyśleć o interesie Turcji i narodu w takiej działalności lobbingowej tutaj. gdyby wyszukiwanie przeprowadzono dzisiaj. Aby Turcja weszła do Unii Europejskiej.. Myślę, że większość Turków w Europie zagłosuje przeciwko..

    fuk_xnumx
    Uczestnik

    brachu masz racje od poczatku do konca wszedl nowy regulamin jesli chodzi o czasy ssk ale nie znam dokladnie tresci ustawy i tak sie nad tym nie zastanawiam mam 23 lata .nie mam ubezpieczenia w turcji nie płaciłem składki nawet za jeden dzień więc pracy nie było ubezpieczone bo to było życie studenckie ,nigdy po skończeniu szkoły w każdym razie osiedliliśmy się w niemczech teraz jestem pytając, dlaczego nie dostaję obywatelstwa niemieckiego. moimi zaletami są zarówno prawo do głosowania, jak i prawo do bycia akceptowanym i nietraktowanym jako cudzoziemiec. Wielu obywateli Turcji czeka na granicy bułgarskiej. Jeśli chodzi o prawo do uzyskać obywatelstwo tureckie, istnieje już system zwany aplikacją o niebieską kartę, ponieważ wszyscy mamy wcześniej obywatelstwo tureckie, wszyscy mniej więcej wiemy, co to jest, jak należy z niego korzystać, a także nowe przepisy dotyczące niebieskiej karty. wnioski takie jak otrzymanie niebieskiej karty są już wykonywane za pomocą niebieskiej karty..to prawo będzie bardziej aktywne, gdy zostanie rozszerzone i alternatywnie będzie oferowane obywatelom niemieckim pochodzenia tureckiego.Ile tysięcy Niemców mieszka w Alanyi w Turcji , są obywatelami Turcji.Myślę, że obywatelstwo niemieckie jest dla nas zaletą pod każdym względem..

    – Czy wygaśnięcie tych okresów SSK jest pewne? Na przykład moja krewna, prawnik, powiedziała mi, że można policzyć czas pracy w Niemczech w Turcji.Czy jest pewne, że na tej podstawie zabijano okresy?
    - Ci cudzoziemcy, jak pan powiedział, do niedawna nie mieli prawa do posiadania nieruchomości w Turcji, ale w ramach unijnych przepisów harmonizacyjnych zmienili to.. Umożliwili im posiadanie nieruchomości za pośrednictwem spółki. Teraz zostali to też zmienią. Nie wiem co zrobili, ale mogą też nabywać nieruchomości bez bezpośredniego pośrednictwa firmy. Oczywiście uznaliby to prawo. Na świecie prawo zmienia się w Turcji raz na tydzień..

    – Jak wspomniałeś, jest druga strona tego świata, ale trzeba też o tym pomyśleć z tego punktu widzenia, na świecie jest wiele grobów Towarzyszy i Akinci, które nie są pochowane we własnej ojczyźnie.. Ja nawet przeczytaj, że w sercu Europy, nawet w środku Niemiec, znajdują się groby najeźdźców.. Oczywiście nie jesteśmy ani Towarzyszami, ani Akinci. :)

    . Poza zachodnimi warunkami, o których wspomniałeś, też o tym myślę.. Jeśli Turcy mieszkający w Niemczech mają zostać w Niemczech na dłużej, wszyscy powinni zostać obywatelami Niemiec.. W sensie wygody lub trudności. Stworzenie lobby. O możliwość głosowania… oczywiście, nasz dach. Jak realistyczne byłoby dla nas zebranie się pod dachem i prowadzenie działań lobbingowych w Niemczech, ale… zrobić, musimy skłonić niemiecki parlament ponad 500.000 milionami Turków mieszkających w Niemczech, aby to zrobił. . .

    Oczywiście mamy między sobą prawicę i lewicę. Alawici są sunnici, nie są religijni. wspólnota czy nie.. poza tym umiejętność wspólnego działania, ponieważ jesteśmy tak podzieleni we własnej zazdrości, jest jednym z największych problemów, które musimy pokonać.. przynajmniej powinniśmy spróbować pomyśleć o interesie Turcji i narodu w takiej działalności lobbingowej tutaj. gdyby wyszukiwanie przeprowadzono dzisiaj. Aby Turcja weszła do Unii Europejskiej.. Myślę, że większość Turków w Europie zagłosuje przeciwko..

    EL-TURCO
    Uczestnik

    powiedz, odpowiem

    – Mam prawie 3500 dni ubezpieczenia w TR i dodatkowo służbę wojskową! Znikają one, gdy zostanę obywatelem niemieckim. Ale moja praca w Niemczech jest doliczana, gdy chcę przejść na emeryturę z TR. Wiek emerytalny jest w TR bardzo odpowiedni. Ponieważ ja powiedział, że średnia długość życia w Niemczech wynosi 77% dla mężczyzn, 82% dla kobiet i 60% dla kobiet w TR.Oscyluje wokół 65-80%.No cóż, ponieważ jestem Turkiem z Turkoglu i ze względów dziedzicznych nie wierz, że zobaczę 90-XNUMX%...
    -Kiedy ustawa o podwójnym obywatelstwie stanie się dla nas Turków (obecnie 18-23 lata) nieograniczona, tak jak obowiązuje obywateli innych krajów UE, wtedy stanę się obywatelem. W razie potrzeby będę czekać 10 godzin na granicy bułgarskiej. nie przejdzie z powodu mojej tureckości... Nie ma granicy obywatelstwa. 10 lat nie można mierzyć 15 latami. To by było na tyle. Nie jest. Co dziwne, polityk nazwiskiem Mcallister interesuje się tą kwestią, choć jest podwójnym obywatelem, ma negatywny pogląd na kwestię podwójnego obywatelstwa, ale zjada śmietankę...
    –Jak powiedziałeś, nie jestem ani towarzyszem, ani najeźdźcą.Jeśli to możliwe, mój grób powinien znajdować się w Turcji (mówię to mimo, że moja żona jest Niemką!!!)
    -Najlepsze, co możemy zrobić, to to, że nie możemy skończyć niczego tak, jak zaczęliśmy! Mamy wiele projektów, ale żadnego zakończenia. Dlatego koncepcja lobbingu jest bardzo długa. Proszę bardzo, Partia Turecka została założona w Bremie w zeszłym roku roku, w zeszłym miesiącu przeniosła się do CDU, jej przewodniczący i zastępca... O jakiej polityce mówimy...
    -Bez obrazy dla nikogo, ale dopóki ci kurdyjscy obywatele będą mieli między nami problemy, nasza walka się nie skończy (niestety są tacy, którzy nie mogą znieść życia pod tą samą banderą... Zresztą to już inny temat do dyskusji, proszę nie komentuj tej kwestii, bo inaczej sprawa stanie się zagmatwana.
    -Ufuk, ja sam mieszkałem w Alanyi 15-16 lat. Moją prawą sąsiadką w kamienicy był na przykład Niemiec. Dlatego to mówię, bo jak skończę 50 lat, to też ucieknę :-) Oczywiście Najpierw muszę spłacić dług za kupiony dom. :-)

Wyświetlanie 15 odpowiedzi - od 1 do 15 (łącznie 41)
  • Aby odpowiedzieć w tym temacie musisz być zalogowany.